Dobrovolnictví

Dobrovolnictví v Jižní Americe

Dobrovolnictví je způsob, jak dávat, soucítit a přijímat.  Dobrovolnictví je ve svém nejhlubším smyslu spojeno s křesťanským pojmem caritas, láskou kterou popsal již svatý Pavel ve svém listu Korintským:  Láska je trpělivá, je laskavá, láska nezávidí, láska se nevychloubá ani nepovyšuje;  není hrubá, nehledá svůj prospěch, není vznětlivá, nepočítá křivdy,  není škodolibá, ale raduje se z pravdy;  všechno snáší, všemu věří, vždycky doufá, všechno vydrží.(svatý Pavel, 1. list Korintským 13, 4 – 6).

Dávat a nečekat nic nazpět je to největší, co může dát jeden člověk druhému. Od roku 2008 měla DCHP možnost spolupracovat s lidmi ochotnými podílet se nějakým způsobem na našich rozvojových projektech. 

Mezi tyto osoby patří i paní Jana. Toužila po tom jet do Bolívie a Peru. Seznámila se zde s našimi projekty a nakonec zůstala dva měsíce u našich partnerů z Caritas Trinidad jako dobrovolnice. Nebo paní Jitka, studentka medicíny. Ještě před nástupem do stálého zaměstnání chtěla strávit nějakou dobu dobrovolnickou prací. Šest měsíců tak pomáhala na zdravotnické lodi náležící Caritas Trinidad a získala zde jedinečnou zkušenost. Dalším dobrovolníkem byl Lukáš, který strávil 3 měsíce v komunitním centrum Pastoral Social v Asuncion (Paraguay) a vyučoval zde děti z chudých rodin angličtinu. Pomáhal též v komunitní jídelně tamtéž.

WhatsApp Image 2021-03-03 at 09.51.54 WhatsApp Image 2021-03-03 at 09.51.35 

Jaký ale musí být dobrovolník?

  • angažovaný – je důležité, aby člověk, který sem přijíždí, chtěl opravdu pomáhat,
  • přizpůsobivý – dobrovolník by měl být schopný rychle se orientovat v nových situacích,
  • nezištný – jediná odměna, kterou může dobrovolník očekávat, je vděčnost lidí, kterým pomáhá,
  • nápaditý – každý nový, promyšlený nápad, se kterým přijde, je velmi cenný.

IMG_20191017_113311 WhatsApp Image 2021-03-03 at 09.51.56

Co nabízejí naši partneři? 

To záleží vždy na daném projektu a na aktuálních podmínkách jeho organizace. Obecně ale nabízí partnerské organizace:

  • ubytování - pokoj s koupelnou a s tím základním nutným k přežití
  • stravu - běžně je k dispozici snídaně a oběd
  • flexibilitu v rámci projektu - organizace časově umožní dobrovolníkovi i cestovat a poznávat zemi spolu s její kulturou
  • kolegialitu a doprovod
  • a nové životní perspektivy….

 IMG-20191022-WA0002