Bolívie

Bolívie plným názvem Mnohonárodnostní stát Bolívie, je vnitrozemský stát Jižní Ameriky. Na západě hraničí s Peru a Chile, na jihu s Argentinou, na jihovýchodě s Paraguayí a na východě a severu pak s Brazílií. Své jméno má po prvním prezidentu Simónu Bolívarovi.Oblast dnešní Bolívie byla kdysi součástí starověké Incké říše.

Po válce v Pacifiku (1879–1884), válce mezi Chile a bolivijsko-peruánským spojenectvím, ztratila Bolívie přístup k Tichému oceánu a stala se jedním ze dvou vnitrozemských států v Jižní Americe. Země sousedí s Argentinou , Brazílií , Chile , Paraguayem a Peru . Bolívie se rozkládá na ploše 1 098 581 km² (424 164 čtverečních mil), což je přibližně dvojnásobek velikosti Španělska, Nebo o něco méně než trojnásobek velikosti amerického státu z Montany . Andské pohoří pokrývá asi jednu třetinu země.

V Bolívii žije 11,8 milionu lidí (odhad 2021); domorodí lidé tvoří asi dvě třetiny populace. Mluvené jazyky jsou španělština (úřední), aymara, kečuánština, guaraní a dalších 34 rodných jazyků. Bolívie je jedním z mála států na světě se dvěma hlavními městy: La Paz (oficiálně: Nuestra Señora de La Paz) je sídlo vlády a Sucre legální kapitál a sídlo soudnictví.

Základní informace

Hlavní město: Sucre - podle ústavy, La Paz - sídlo vlády
Rozloha: 1 098 581 km²
Nejvyšší bod: Nevado Sajama (6542 m n. m.)
Časové pásmo: -4
Světadíl: Jižní Amerika
Počet obyvatel: 8 mil.
Hustota zalidnění: 7 ob. / km²
Jazyk: španělština, kečujština, ajmarština, guaraníjsština a dalších 31 indiánských jazyků (všechny úřední)
Národnostní složení: indiáni (60 %), mestici a mulati (30 %), běloši (10 %)
Náboženství: křesťané (92 %)
Státní zřízení: prezidentská republika
Vznik: 6. srpna 1825 (nezávislost na Španělsku)
Měna: boliviano[1]

Politický systém

Ústava definuje Bolívii jako jednotný, sociální, právní a demokratický stát prezidentského typu. Existuje 5 úrovní výkonu moci: úroveň mnohonárodnostní, autonomní na úrovni departmentu, autonomní na úrovni regionu, autonomní na úrovni indiánských komunit a úroveň municipální. V čele vlády stojí prezident republiky, který je hlavou státu a zároveň také hlavou vlády.

Města, obce

  • Trinidad, město, severovýchodní Bolívie. Leží na rovinách Moxos (Mojos), starodávném jezeře táhnoucím se na východ od podhůří východní andské kordillery. V roce 1686Jezuité pod vedením otce Cipriano Barrace založil misi na současném místě města a pojmenoval ji Trinidad („Trojice“) na svátek Nejsvětější Trojice. Během každoroční oslavy svátku mají obyvatelé komplikované péřové pokrývky hlavy a masky a účastní se tradičního tance za doprovodu živé hudby. Trinidad je také sídlem Bolívijské univerzity Mariscal Jose Ballivián (1967). Silnice spojují město s městy Santa Cruz , La Paz a Puerto Ballivián (8 km západně-severozápadně od řeky Mamoré). Město je obklopeno silnicí, která slouží také jako hráz. Trinidad utrpěl silné záplavy v roce 2007. Město má letiště.
  • San Ignacio de Moxos, je malá vesnice v regionu Beni,kterou založili v roce 1689 jezuitští otcové Antonio Orellana a Juan de Espejo s domorodými obyvateli.Je označováno za lidové hlavní město Beni a je zapsáno do nehmotného kulturního dědictví lidstva od roku 2012. Hlavní město provincie Moxos, San Ignacio zakládá svou současnou ekonomiku na chovu hospodářských zvířat a je důležitým centrem obchodního oddělení.
  • Moxos, je provincie v departementu Beni v Bolívii . Je pojmenována podle savany Moxos . Provincie se skládá z jedné obce , obce San Ignacio de Moxos , která je totožná s provincií. Provincie je rozdělena do tří kantonů :
  • San Francisco Canton – 2684 obyvatel (2001)
  • Kanton San Ignacio – 17 387 obyvatel
  • Kanton San Lorenzo – 1572 obyvatel[2]
  • Puente San Pabloje město v Bolívii , které patří do obce San Andrés v provincii Marbán v departementu Beni . Nachází se 135 km od města Trinidad , hlavního města departementu, na západním břehu řeky San Pablo , která tvoří hranici mezi departementy Beni a Santa Cruz . Trasa 9 také prochází městem, které spojuje město Santa Cruz de la Sierra s Trinidadem a zbytkem departementu a mění jej na místo tranzitu. Město má 2 341 obyvatel (podle sčítání INE 2012 ) a je v nadmořské výšce 177 metrů. Bylo založeno 29. června 1983. Většina jeho populace se věnuje zemědělství, což z něj dělá vedoucího producenta sójových bobů a rýže v regionu, z nichž zasahuje velkou část země.[3] 
  • San José del Cavitu – malá obec se 432 obyvateli.

Chudoba

Míra chudoby v Bolívii je jednou z nejvyšších na kontinentu. Země trpí výraznými rozdíly v životních podmínkách mezi vyššími a nižšími příjmy obyvatel, kteří žijí ve slumech, v nichž chybí nejdůležitější vybavení. V Bolívii žije 36 procent populace v chudobě, 6 procent dokonce v extrémní chudobě. To se týká zejména domorodých obyvatel vysočiny.  Chudoba se samozřejmě týká i dětí. Nejen, že například chybí dobré a výživné jídlo nebo čistá pitná voda. Děti jsou také často vystaveni nebezpečí.


[4] https://www.mzv.cz/santiago/cz/kulturni_spolecenske_a_sportovni_akce/bolivie_informace_k_cestam_do_zahranici.html