O potřebách maminek z projektu AMMERE
14. června 2021 O naší pomoci

O potřebách maminek z projektu AMMERE

V rámci projektu AMMERE poskytujeme nezletilým maminkám nefinanční, individuální podporu. Co přesně to znamená?

Během svých prvních týdnů v terénu jsem rychle přišel na to, že potřeby našich „klientek“ jsou velmi rozdílné. Je zapotřebí si uvědomit např. to, že některé z nich jsou teprve těhotné, zatímco jiné už mají děti.

V praxi tak pracujeme s dívkami, které momentálně potřebují „jen“ pomoc se vzděláváním – školní pomůcky apod. Jiné si naopak vzdělávání řeší samy a prosí nás o úplně jiné věci: plenky, oblečení pro dítě či vybrané základní potraviny.

Iquitos - krajina 1

V tomto projektu tak podpora, resp. její výše, vždy reflektuje aktuální životní situaci. Neexistuje nic jako pevný „měsíční paušál“ pro všechny bez rozdílu.

Pravidla pro posuzování výše zmíněné životní situace jsou poměrně přísná. Pokud například maminka má partnera, který se chce a snaží o rodinu starat, obvykle je to již důvod pro její nezařazení do projektu. Důvod je jednoduchý – spousta jiných kandidátek je na tom značně hůř.

Iquitos - v Belénu 1

Závěrem bych se ještě chtěl krátce pozastavit u výše zmíněných potravin. Každému je asi jasné, že v Amazonii panují poněkud jiné podmínky než např. v pouštních oblastech Afriky. Dosud jsem v Iquitos nenarazil na nikoho, kdo by vysloveně umíral hlady – teoreticky tu můžete pěstovat ovoce a zeleninu, můžete rybařit atd. Samozřejmě záleží i na tom, kde přesně žijete.

Na druhé straně, těhotné ženy a kojící matky by měly mít odpovídající výživu. Navíc situaci výrazně zhoršila pandemie COVID-19. Smutnou skutečností totiž je, že mnoho zdejších obchodníku ji využilo ke zvýšení cen, což již tak velké finanční problémy chudých rodin ještě prohloubilo. Proto je v některých případech nutná i tato forma pomoci.