Peru
Peru je reprezentativní demokratická republika rozdělená do 25 regionů s počtem více než 33 milionů lidí. Peru je na severu ohraničeno Ekvádorem a Kolumbií, na východě Brazílií, na jihu Chile a na jihovýchodě Bolívií.
Základní údaje
- Hlavní město: Lima
- Rozloha: 1 285 220 km²
- Nejvyšší bod: Nevado Huascarán (6768 m n. m.)
- Časové pásmo: UTC -5
- Světadíl: Jižní Amerika
- Počet obyvatel: 30 444 999
- Hustota zalidnění: 22 ob./ km²
- Jazyk: španělština, kečuánština, ajmarština
- Národnostní složení: mesticové 60 %, indiáni 30 %, kreolové 9 %
- Náboženství: katolické 90 %, ostatní 10 %
- Státní zřízení: prezidentská republika
- Vznik: 28. července 1821 (nezávislost na Španělsku)
- Měna: peruánský nuevo sol
Politický systém
Peru je podle ústavy z roku 1979 republika s prezidentským systémem. V roce 1992 rozpustil prezident Alberto Fujimori dvoukomorový parlament. Nová ústava, která byla přijata v roce 1993 v referendu, zavedla jednokomorový parlament a posílila moc prezidenta. Území Peru je od 18. listopadu 2002 spravováno 25 regionálními vládami. Každá regionální vláda spravuje jeden departement (24) a konstituční provincii Callao.
Peru Iquitos
Iquitos, také známý jako město Iquitos, je hlavním městem peruánské provincie Maynas a regionu Loreto. Největší metropole v peruánské Amazonii, východně od And, je devátým nejlidnatějším městem Peru. Je známé jako“hlavní město peruánské Amazonie“. Město se nachází ve Velkých pláních v povodí Amazonky, napájených řekami Amazon, Nanay a Itava. Celkově přestavuje oblast Iquitos aglomeraci 471993 obyvatel skládající se ze čtyř okresů: Iquitos, Panchana, Belén a San Juan Bautista. Je největším městem na světě, kam se nelze dostat po silnici – je přístupné pouze lodí a nebo letadlem.[1]
Chudoba
Odhaduje se, že v Peru zůstává chudých více než 8 milionů lidí. Chudoba je nejhlubší mezi lidmi domorodého původu žijícími ve vzdálených venkovských oblastech. Ve skutečnosti je míra národní chudoby na venkově vyšší než 50 procent, přičemž 20 procent lidí v regionu Sierra je považováno za extrémně chudou.
Zatímco městská i venkovská chudoba ovlivňuje Peru, potravinová nejistota je ve venkovských oblastech, kde mnoho drobných zemědělců produkuje základní potravinové plodiny na úrovni životního mimina, chronická. Příčinou chudoby můžeme spatřovat hned několik.
- Vysoká míra negramotnosti, zejména u žen
- Nedostatek základních služeb, jako je vzdělávání a elektrická energie
- Nejistá práva na půdu, lesy a vodu
- Nedostatečný zemědělský výzkum, školení a finanční služby
- Neúčinné služby v oblasti zdraví zvířat a rostlin
- Špatná dopravní infrastruktura a marketingové systémy
- Nedostatek dobře definované územní organizace a plánování.[2]