Zpráva o situaci dětí z Adopce na dálku – červen 2021
30. června 2021 O naší pomoci

Zpráva o situaci dětí z Adopce na dálku – červen 2021

Zveřejňujeme pravidelnou zprávu určenou zejména podporovatelům dětí z programu Adopce na dálku. Zástupci místních jihoamerických charitativních organizací reportují o tamějších poměrech a možnostech vzdělávání dětí z programu v období pandemie.

Ventanas, Ekvádor

Ve Ventanas je situace kolem Covid – 19 relativně pod kontrolou. Z důvodu lockdownu, který bývá vždy pouze na konci týdne, poněkud vzrostl počet nakažených a v důsledku toho i počet úmrtí v tomto měsíci.

Vláda nedávno schválila, že ty provincie, které mají menší počty zemřelých na Covid-19 a větší procento naočkovaných, a to především učitelů, mohou v různých vzdělávacích zařízeních realizovat prezenční výuku. Nevíme však, kdy to nastane, ale doufáme v to. Dokud k tomu ale nedojde, probíhá výuka v nadaci Fu – Shen – Fu se všemi ochrannými prostředky a ve čtyřech různých časových rozvrzích, aby se zabránilo shlukování dětí. Již od minulého roku odvádějí dobrovolníci skvělou práci a pokračují v tom i tento rok.

Doufáme, že všechny tyto překážky brzy překonáme, ačkoli jsme si již zvykli na tento stav jako na normální.

Fu_1 Fu-2
Fotografie jsou z různých aktivit, které v centrum Fu-Shen- Fu probíhají.

 

Yolanda Herrera Aquilar, Ventanas, Ekvádor

Trinidad, Bolívie

Od druhé třetiny dubna do června proběhly v rámci Caritas Beni tyto aktivity:

  • Vytvoření strategického plánu
  • Kampaň k screeningu PaP Trinidad – Magdalena – San Ignacio de Moxos
  • Předání školních pomůcek do komunit Begoňa, Puente San Pablo, San José del Kavitu
  • Předání notebooku ke studiu dívce José Ybaňez Noza
  • Předání peněz z Adopce na dálku děvčatům, která ukončila akademická studia
  • Koordinace a plánování 3. trimestru se zodpovědnými osobami z komunit a internátů z projektu Adopce na dálku; dílny pro děti z AnD
  • Program „zaječí pysk“ v červnu
  • Pomoc s léky a léčbou nemocným s Covid – 19, jakož i osobám s jinými onemocněními z našeho střediska Centrum zdraví

Situace ohledně Covid 19

Aniž bych chtěla šířit paniku, je nákaza Covid – 19 v populaci v Trinidadu velmi rozšířena a je zde mnoho případů karantény, ať již v kovidových centrech nebo nemocnicích. Situace se stává neudržitelnou, chybí kyslík, léky a situace je tíživá také proto, že lékárny a prodejci léků využívají situace pro vlastní výdělek a zvyšují ceny nedostatkových léků.

V roce 2021 zatím zemřelo 233 osob na Covid – 19. Podle informací ze strany ředitele SDES by měla křivka na konci června klesnout.

Kvůli růstu nakažených v této třetí vlně vyhlásilo Ministerstvo zdraví a sportu zimní prázdniny dříve,       a to od 1. 6. a školy jsou tedy zavřené. Mnozí učitelé onemocněli se symptomy Covid – 19. Ve vesnických školách stále pokračuje semiprezenční výuka, ve městech pak pouze distanční on-line výuka. 14. 6. se děti vracejí do tříd.

Ve vzdálenějších komunitách, kde se nacházejí naše děti z AnD, není tato třetí vlna tak silná a není zde tolik těžkých případů nákazy. Spíše se vyskytují asymptomatické případy a případy nákazy se slabšími projevy, které lidé zvládají za použití přírodní medicíny. Někteří lidé nechtějí vůbec přiznat, že jsou nakaženi.

Co se týká komunity Puente San Pablo, jejíž počet obyvatel se již blíží počtu 3000 a kterou spojuje silnice se Santa Cruz, je zde velké nebezpečí, že bude její populace nakažena Covid – 19 ve větší míře. Již dnes je zde velký počet nakažených osob, a to i v rodinách dětí z AnD. Lidé zde se většinou léčí za pomoci přírodních prostředků. Je zde jen jeden těžší případ, a to je maminka od Guadalupe Velarde.

Zdravotní stav chlapce José Alfredo JImenéz se již zlepšil. Nyní již užívá tři měsíce léky na epilepsii.

Sestry z komunit San Lorenzo, Puente San Pablo, San José del Kavitu a San Lorenzo telefonují pravidelně, aby nám předaly  informace o situace kolem nemocných. Kromě výše zmíněného případu naštěstí nezaznamenaly těžší případ nákazy Covid – 19 v rodinách dětí z AnD.

Osob naočkovaných 1. dávkou je aktuálně v Trinidadu: 75 040 a naočkovaných 2. dávkou je 18 782.

Používané vakcíny:

  • Sputnik V,
  • Astra Zeneca
  • Sinopharm (touto vakcínou očkujeme u nás v Centru zdraví PSCBENI)
  • Pfizer

Máme také v plánu jet v srpnu a září očkovat do San José del Kavitu, které je nejhůře dostupné.

Trin_1 TRi_2

Yenilin Ruth Moreno; Trinidad, 7. června 2021

Iquitos, Peru

V současné době není v Iquitos dne, kdy by se člověk nedozvěděl o tom, že někdo zemřel na Covid – 19. Stále zde máme omezení vycházení a pohybu o nedělích, kdy bývaly i kostely zavřené. Nyní se však již otevírají. Pracujeme opět z domova. Mnoho dětí také nechává školy, protože rodiny musí řešit vlastní problémy s tím, že nemohou pracovat. Také z toho důvodu je v současné době hlavní podporovat lidi potravinami a také podpořit děti ve studiu. Všechny naše děti z projektu Adopce na dálku zůstávají ve škole. Zakoupili jsme několik mobilních telefonů a monitorujeme práci dětí. Zatím jsou děti ještě dost malé, tak je mobil nastaven na moje číslo. Až budou děti končit a budou už starší, učiníme změny tohoto nastavení. Pokračujeme také ve snaze o podporu dětí, aby se srovnaly z hlediska úrovně vzdělání. Pomáháme s individuální výukou těm, kteří mají největší problémy.

Mapa-web

Santa Rita

Komunita v Santa Ritě je velmi dobře konsolidovaná. Používáme WhatsApp a vždy na měsíc posíláme dětem kartičky s úkoly. Ty je pak přinášejí do naší rezidence vybavené ochrannými prostředky a za dodržování všech opatření. My je zkontrolujeme, povzbudíme je a poskytneme jim občerstvení. Domů se pak vracejí spokojené a povzbuzené.

Fray Martin

Zde teprve začínáme s podporou některých rodin v extrémní nouzi. V nemoci je podporujeme potravinami a léčivými sirupy.

Navštívili jsme již bydliště dětí a shodli jsme se s jejich rodiči na tom, že budeme kontrolovat to, jak postupují s učením, neboť již je to druhý rok, co výuka neběží a děti neumí číst a psát nehledě na stupeň, na němž se oficiálně nacházejí, a věk. Věříme, že tímto způsobem se nám podaří, aby se srovnaly na požadovanou úroveň.

Jiným problémem je zde nedostatek vody, obzvláště v období roku od července do prosince. Proto tu vznikla potřeba vybudovat malý rezervoár a zásobárnu vody. Ten, který se nyní využívá, je rozbitý a v období sucha poskytuje jen velmi málo vody, která navíc není vhodná k pití. Lidé si tak přinášejí vodu v kbelících z malého pramínku, který je dost daleko od osady. Nachází se v bujné vegetaci, která dosud není vyschlá.

Je tedy třeba přiložit ruku k dílu. Komunita již započala práci, ale nemají k dispozici kvalifikovaného odborníka. Ovšem věříme, že se jim podaří tento problém vyřešit.

Zp1  Zp2

Budování rezervoáru nyní finišuje a je třeba navštěvovat komunitu častěji. Cesta však není úplně snadná, je hodně vody a bahna, často prší.

Po dokončení bude voda natékat do této malé nádržky, která je kousek od osady. Děti se na budování také podílejí a učí se mnoho věcí.

Zp3  Zp4  Zp5
Budování nádrže
 
Zp7  Zp8 
 
Zp9
Komunita Fray Martin – učení se s dětmi

 

Jednou za měsíc sem jezdíme, abychom podpořili děti v jejich učení. Některé z nich se neučí, protože se nedokážou zorientovat a nejsou schopné učit se samy.

Poté, co skončí výuka, dostanou potraviny a vracejí se domů se svými rodiči.

Zp10  11 
Děti z komunity Santa Rita u prvního svatého přijímání
 

Studium dětí z města

Koupili jsme mobily, monitorujeme je a pravidelně kontrolujeme práci dětí na nich. Ne všichni se však hlásí, a proto je svoláváme k semiprezenční výuce v malých skupinkách.

12  13

Děti pracují ve skupinách, které se různě mění. Docházejí do našeho sídla, aby mohl být jejich postup sledován, a také posílají doklady své práce.

14  15

Maria Burgos Machuca; Iquitos, 28. května 2021

 Asunción, Paraguay

1
Duben 2021, Paraguay; poprask zapříčiněný
kolapsem zdravotnictví i ekonomiky vzniklý špatným
zvládnutím přetrvávajícího stavu pandemie Covid – 19. 
Vše vyvrcholilo odvoláním některých ministrů.

 

Na konci února křivka nakažených, která zůstávala po několik měsíců zploštělá, vzrostla. V průměru bylo nakaženo 1 000 lidí denně jakožto produkt nárůstu sociálních kontaktů a také množství turistů, kteří přicestovali do země, a to zejména z Brazílie. Tento neúměrný vzrůst počtu nakažených vedl k zahlcení systému veřejného zdravotnictví, takže byly odkládány důležité operace a lékaři museli volit, kdo z pacientů má větší naději přežít a může tak obsadit lůžko. V této situaci chyběla lůžka, zdravotnické pomůcky, léky a navíc se zdržovaly dodávky vakcín proti Covid – 19. To vedlo k velkým zmatkům a protestům po celé zemi známým jako Paraguayský březen 2021. Následně bylo odvoláno několik ministrů, mezi nimi i ministr zdraví Julio Mazzoleni.

18. února 2021 byly dodány první dávky vakcíny proti Covid – 19 do Paraguaye. Jednalo se o více než 4000 dávek vakcíny Sputnik V, který byl primárně určen pro zaměstnance ve zdravotnictví. Očkování začalo 22. února v hlavních zdravotnických centrech v zemi. Paraguay je oproti svým sousedům v očkování dost pozadu. V březnu 2021 překročil poprvé počet nakažených a hospitalizovaných tisícovku a v dubnu 3 000. Více než 500 jich byla umístěno na jednotky intenzívní péče. Počet nakažených se prakticky ztrojnásobil a týdně bylo nakaženo více než 5 000 lidí. V dubnu pak již bylo týdně nakaženo více než 15 000 osob. Příčinou tohoto nárůstu je krom jiného také brazilská mutace, která koluje v populaci a je více nakažlivá. Na konci dubna bylo víc než 100 mrtvých za den. V květnu 2021 byla Paraguay zemí s největším počtem mrtvých.

Od 18. do 26. března 2021 byla ve 24 městech nařízena opatření a vyhlášena nejvyšší pohotovost. Lidé zde mohou vycházet pouze mezi 5. a 20. hodinou. Prezenční výuka je odložena a stejně tak i kontaktní sporty. Restrikce se ještě rozšířily v předvečer Svatého týdne (27. 3. – 4. 4.) Byla nařízena opatření podobná jako za totální karantény, která umožňovala jen minimální pohyb osob a provoz jen těch nejzákladnějších služeb. Mezi 27. dubnem a 10. květnem byly opět uplatňovány speciální restrikce ve městech, která se nacházela v červených číslech.

Vakcinace

Očkování v Paraguayi započalo 22. února 2021 jako národní strategie se záměrem imunizovat společnost proti Covid – 19 a posílit celosvětový boj proti této nákaze.

Od února 2021 získala paraguayská vláda  4,3 miliony dávek vakcíny založené na mechanismu COVAX a také zhruba 3 miliony dávek z nákupu přímo ze dvou laboratoří – opět založených na mechanismu COVAX. Celkem se jedná o 7,3 dávek vakcíny, což je množství dostačující k naočkování přibližně poloviny paraguayské populace. Očkování probíhá ve dvou dávkách.

30. prosince 2020 prezentoval tehdejší ministr veřejného zdraví a sociálních věcí, Julio Mazzoleni Národní plán očkování proti Covid – 19. Plán sestává ze tří etap. Nejprve mají být naočkování pracovníci ve zdravotnictví a starší osoby, později osoby zdravotně ohrožené, pracovníci v základních službách a tak postupně dále.

18. února 2021 dorazily první dávky vakcíny do Paraguaye, a to 4 000 dávek vakcíny Sputnik V určené pro pracovníky ve zdravotnictví. Vakcinace začala 22. února 2021 v nemocnicích Materno Infantil Santísima Trinidad v Asunción, v národní nemocnici v Itauguá, v regionální nemocnici Encarnación a v regionální nemocnici města Este, následně pokračovala také v dalších významných zdravotnických centrech v zemi.

Ekonomika

2
Centrální paraguayská banka registruje pád PIB o 1% v roce 2020,
jakožto následek ekonomickou regrese probíhající od roku 2019.
V roce 2020 upadlo do chudoby více než 260 000 osob.

 

Ekonomická krize zapříčiněná pandemií je jedním z největších globálních problémů současnosti. V Paraguayi se tato krize projevila především na tzv. neformálních pracovnících tj. těch, kteří si vydělávají ze dne na den, zasáhla ale také běžné zaměstnance anebo podnikatele ze soukromého sektoru.

Před pandemií předpovídala Centrální Paraguayská banka jako i jiné mezinárodní organizace v Paraguayi na rok 2020 ekonomický růst o 4 %. Stejná organizace nakonec zaznamenala ekonomický pokles o 1 %. Paraguay však patří k zemím s menším ekonomickým propadem v regionu. Zemědělský sektor a stavebnictví utlumily pád PIB, který byl v půli roku 2020 předpovídán o 3 %. Většina ostatních odvětví jako např. gastronomie, kultura a zábavní průmysl, turistika, hotelnictví, doprava, komerční podniky, formální i neformální, zaznamenaly historické propady. Více než 260 000 osob upadlo během pandemie v roce 2020 do chudoby a bylo zaregistrováno více než milion nezaměstnaných a tisíce bankrotujících podniků.

Mnohé lokální soukromé podniky se ocitly oslabené kvůli všeobecnému ochromení chodu společnosti různými omezeními a restrikcemi, jejich zisky byly omezené, přičemž musely stále platit své závazky. Obracely se na Ministerstvo práce a spravedlnosti s žádostí o dočasné pozastavení činnosti, propouštěli své zaměstnance a někteří podnikatelé definitivně ukončili své podnikání a uzavřeli podniky, což mělo vliv na celou ekonomiku země.

Na města v pohraničí mělo velký vliv také uzavření hranic, neboť zdejší obyvatelé žijí z velké části  z přeshraničního prodeje. Veřejná doprava (městská i vnitrostátní) byla omezena a v mnoha částech země dokonce přerušena. Také turismus, gastronomie a hotelnictví, ale i zábavní průmysl a kultura byly velmi zasaženy v důsledku omezení a nařízení ovlivňující setkávání lidí.

S chytrou karanténou se ještě vyhrotila ekonomická krize, protože znovuotevřené firmy měly nedostatek klientů kvůli nedostatku peněz mezi lidmi. To vedlo k dalšímu propouštění, nárůstu nezaměstnanosti a dalšímu uzavírání podniků.

Podle slov prezidenta Výrobní Paraguayské Unie (UIP) bylo již na konci dubna 2020 minimálně 6 000 firem na pokraji krachu a více než 60 000 nezaměstnaných jakožto produkt ekonomické krize vzniklé v důsledku pandemie Covid – 19. Na konci června 2020 bylo již 20 000 firem na pokraji krachu.

9. května registrovalo Ministerstvo práce, zaměstnanosti a sociální bezpečnosti (MTESS) více než 100 000 propuštěných zaměstnanců a asi 300 000 nových nezaměstnaných osob, a to pouze za období pandemie. Celkem je zaregistrováno 700 000 nezaměstnaných osob, ovšem neoficiálně se počítá s mnohem větším počtem lidí bez práce, a to více než 1 000 000 nezaměstnaných osob za rok 2020.

Ministr vnitra Euclides Acevedo varoval v květnu 2020 před narůstajícím počtem nezaměstnaných a s tím souvisejícími sociálními konflikty, tj. vzrůstem kriminality, nerovnosti a chudoby v důsledku narůstajícího počtu cizinců, kteří přijíždějí kvůli pandemii do země a jsou bez práce.

Vzdělávání

Během zbytku roku 2020 probíhala výuka distančně a na virtuální bázi, což uvrhlo do velkých problémů učitele, rodiče i žáky a studenty.

Vysoké školy přerušily prezenční výuku již na začátku karantény. Aktuálně zatím stále ještě mnohé vzdělávací instituce prezenčně nevyučují. Až polovina výuky a úkolů byla realizována virtuálně navzdory problémům, které tento typ výuky přináší (náklady na internetové připojení a problematické vzdělávání dětí z prvního stupně). Další variantou bylo televizní vysílání výukových lekcí určené pro školáky, které probíhalo v konkrétních hodinách. Studenti si také přinášeli úkoly z rozdávání potravinových balíčků. To se týkalo především menších dětí, které neměly přístup k internetu.

V dubnu 2020 referoval ministr školství a věd, Eduardo Petta, že návrat k běžnému vyučování bude tím posledním, co se během karantény uvolní. Mnozí ze studentů soukromých škol žádaly kvůli problémům s placením tyto organizace o snížení nebo odpuštění poplatků. Jiní protestovali proti zastavení prezenční výuky a nejistotě ohledně jejího obnovení.

16. dubna 2020 sdělil ministr školství a věd, že prezenční výuka bude prakticky po zbytek roku pozastavena., což potvrdil i prezident republiky. Vyjádřil však naději, že by mohly být k prezenční výuce otevřeny nejprve školy, pro které je stěžejní praktická výuka. Také technické obory deklarovaly možnost vrátit se k prezenční výuce dříve. Mnohé soukromé instituce setrvávaly na pokraji krachu s tím, že více než 10 000 učitelů zůstalo bez práce. Na začátku května 2020 bylo uzavřeno více než 90 školek a jedna technická střední škola. Více než 23 000 žáků odešlo ze školy , soukromé nebo veřejné, kvůli ekonomické krizi, která dolehla na jejich rodiče.

Od června 2020 v rámci 3. fáze chytré karantény byla na školách povolena praktická výuka a laboratoře. Také mohly  za určitých opatření probíhat obhajoby diplomových prací a jednotné závěrečné zkoušky. Vláda potvrdila v listopadu 2020 návrat do tříd výhradně pro poslední třídy základních škol (3. třídy secundarie). V návaznosti na epidemiologický vývoj v zemi se počítalo s tím, že školy se opět otevřou na začátku roku 2021.

V únoru 2021 bylo vzdělávacím institucím povoleno realizovat hybridní výuku – semiprezenční, v níž se skupiny žáků střídají při prezenční a virtuální výuce za dodržení všech bezpečnostních opatření a monitorování nesilnějších ohnisek nákazy koronavirem. Tak opět vyvstaly mnoha žákům veřejných škol  překážky pro návrat k prezenční výuce.

Situace dětí z Adopce na dálku

Všechny naše děti pokračují ve studiu ve virtuální formě, a to především ty z 1. stupně. Studenti druhého stupně (secundaria) studují hybridní formou, tedy se střídají po skupinách na prezenční a virtuální výuce.

Aktivity partnerské organizace Pastoral Social

Dva roky před začátkem pandemie představila Pastoral Social kampaň na získání prostředků na podporu celých komunit a během jednoho roku tak podpořila 66 komunit. Tento rok pokračoval tento projekt tak, že někteří obyvatelé vařili pro své komunity.

Prioritou byla letos podpora pacientů hospitalizovaných v UTI z důvodu nákazy Covid – 19. Zajistili jsme jim léky, které potřebovali k léčbě. Po celou dobu se navíc připravovaly obědy pro 100 osob, příbuzných pacientů z nemocnice respiračních chorob zde v Asuncion.

Tento měsíc začala fungovat Sociální lékárna na pozemku Metropolitního semináře. Pomoc s léky byla poskytována bezplatnou formou rodinám ve zranitelné situaci, které splnily základní požadavky pro poskytnutí pomoci. Obdrželi také některé léky na Covid-19. Lékárna je podporována jednotlivými dárci, národními laboratořemi a zahraničními sponzory.

 Gloria Yegros, Asuncion, Paraguay